Szanowni Państwo,

przed nami pierwsze posiedzenie Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej Polskiej, w trakcie którego Województwo Dolnośląskie zainauguruje prezydencję w tym zaszczytnym gronie.

     Do końca br. Dolny Śląsk stanie się miejscem ważnych dyskusji, rozmów oraz wymiany wiedzy, opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów województw. Jestem przekonany, że wypracowane tu wspólnie rozwiązania przełożą się na realną poprawę jakości życia mieszkańców reprezentowanych przez nas województw i przyczynią się do dalszego ich rozwoju.

    Serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia i zwiedzania Wrocławia i Dolnego Śląska. Miło mi będzie gościć Państwa w szczególnie bliskim mi, od urodzenia, Wrocławiu.
    Wrocław to świadek ponad tysiącletniej historii – założony w czasach Królestwa Polskiego i później przez 600 lat rozwijany do roli metropolii Europejskiej. W 1945 roku został zniszczony w 85%, kiedy to stał się polem bitwy w niemieckim planie użycia miasta jako twierdzy Festung Breslau, zdobytej i ograbionej przez Rosjan. Dziś, myśląc o zbliżającej się 80-tej rocznicy wejścia pod władanie Państwa Polskiego, jest dowodem triumfu Polaków w odbudowie miasta i całego Dolnego Śląska.

 

Andrzej Jaroch
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Dolnośląskiego